Ali veste, da se večina odraslih vsaj enkrat v življenju med ščetkanjem zob sreča s krvavenjem? To je velikokrat simptom pogoste ustne bolezni, imenovane gingivitis. Gre za stanje dlesni, ki zaradi kopičenja oblog privede do bolečine, otekline in krvavenja. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije za to boleznijo trpi okrog 15-20 % svetovne populacije. Ob zgodnjem in pravilnem ukrepanju je težava hitro odpravljiva, kot najboljše domače zdravilo za vnete dlesni namreč velja kar domač žajbelj. V nadaljevanju preberite, kako se pojavi bolezen, koliko časa traja vnetje dlesni in kako si pomagati sami.
Kaj je gingivitis?
Gingivitis je stanje dlesni, ko zaradi prekomernega kopičenja oblog na zobeh pride do krvavenja, bolečine in otekline. Do vnetja običajno pride zaradi kopičenja bakterijskega plaka na zobeh in mehkih tkivih. Plak je brezbarvna, lepljiva snov, ki se zaradi kombinacije sline, bakterij in ostankov hrane nenehno oblikuje in lepi na zobe. Če plaka z redno ustno higieno ne odstranjujemo, začne mineralizirati in se spreminjati v tršo snov oz. zobni kamen. Poleg slabe ustne higiene in nerednega ščetkanja na gingivitis vplivajo tudi kajenje, slaba prehrana, hormonske spremembe, stres in nekatere bolezni. Simptomi vključujejo rdečico, otekanje in krvavitev med ščetkanjem zob ali uporabo zobne nitke. Če se gingivitis ne zdravi, se lahko razvije v parodontitis.
Kako se mu izogniti?
Najbolj učinkovita je redna ustna higiena – temeljito ščetkanje zob dvakrat na dan s pravilno tehniko ščetkanja, uporaba zobne ščetke z mehkimi ščetinami, uporaba zobne paste s fluorom in protivnetnimi sestavinami (klorheksidin ali triklosan) ter uporaba zobne nitke oz. medzobne ščetke. Uporaba ustne vode z antibakterijskimi lastnostmi lahko pomaga zmanjšati bakterijsko obremenitev v ustih. Pomaga lahko tudi kakšno domače zdravilo za vnete dlesni. Dobra preventiva pred gingivitisom je uravnotežena prehrana in omejitev uživanja sladkarij in sladkih gaziranih pijač. Seveda se ne glede na to, ali imate težave ali ne, priporoča obisk zobozdravnika vsakih 6 mesecev.
V povprečju, koliko časa traja vnetje dlesni?
Trajanje gingivitisa je odvisno od resnosti stanja, učinkovitosti zdravljenja, upoštevanja navodil zobozdravnika in ustrezne ustne higiene. Bolezen se lahko pojavlja v različnih oblikah, od blagega gingivitisa do resnejšega parodontitisa. Blaga različica se običajno izboljša v nekaj dneh do nekaj tednih. V bolj naprednih primerih, ko se parodontalna bolezen že razvije, pa lahko traja dlje časa in zahteva daljše zdravljenje. Če ni dosledno poskrbljeno za ustrezno nego ustne votline, se gingivitis lahko ponovno pojavi.
Kaj pomaga?
Hrana je poleg redne ustne higiene najboljše domače zdravilo za vnete dlesni. Priporoča se uživanje veliko sadja in zelenjave, ki vsebujeta vitamine in sta bogata z vlakninami. Sam ugriz v sveže sadje ali zelenjavo zahteva močnejše žvečenje, obenem čisti zobe, pospeši pa tudi tvorbo sline in nevtralizira povzročitelje kariesa. Nasprotno se odsvetuje uživanje živil, ki vsebujejo veliko bele moke oz. ogljikovih hidratov, sladkim prigrizkom in pijačam ter gaziranim izdelkom. Sladkor v hrani, ki se nabira kot obloga na zobeh hrani ustne bakterije, zaradi katerih v prvi vrsti sploh pride do obolenj.
Žajbelj, najboljše domače zdravilo za vnete dlesni
Babice bi potrdile, da je žajbelj najbolje domače zdravilo za vnete dlesni. Gre za zelišče z sivkasto-zelenimi klobučevinastimi listi, ki mu po ljudskem izročilu pripisujejo številne zdravilne lastnosti, izboljševal naj bi spomin pri starejših in celo podaljševal življenje. Kot prva pomoč se največkat uporablja pri težavah v ustni votlini, bodisi v obliki žajbljevega čaja, poparka ali eteričnega olja. Seveda pa je pri uporabi potrebna pazljivost. Žajbelj vsebuje tujon, neke vrste živčni strup, ki lahko pri dolgotrajni uporabi in prekomernem uživanju povzroča občutek vročine in omotičnosti, pospešenega bitja srca in epileptičnih krčev. Uporabe žajblja v zdravilne namene se ne priporoča dlje kot tri tedne, prav tako se ga odsvetuje nosečnicam in doječim materam.