Kaj vse rabimo za polaganje tapet?

polaganje tapet 2.2

V 70-ih in 80-ih so kraljevale v dnevnih sobah, vse dokler jih na prehodu stoletja nismo praskali iz sten ter jih zamenjali z bolj čistimi in minimalističnimi oblogami. Po nekaj letih premora je polaganje tapet nazaj, dovršeni dizajni, materiali in vzorci pa so ponovno zavladali sodobnim domovom, pisarnam in poslovnim prostorom. Ni pa se spremenil samo videz, temveč tudi sama izvedba. Polaganje stenskih tapet je dandanes veliko bolj enostavno, priročno in hitro, za samo delo pa ne potrebujete več mojstra, temveč se z nekaj pripomočki, voljo in veliko potrpežljivosti zadeve lotite kar sami. V nadaljevanju preberite, kako.

polaganje tapet

Preden se lotite dela …

Še preden vas čaka nakup oblog, dobro premislite, kje jih boste namestili in dobro premislite, kakšne so vam všeč, saj jih boste gledali kar nekaj časa. Natančno premerite površino in preračunajte, koliko materiala boste potrebovali. Izkušeni mojstrovalci vedno svetujejo, da vzamete raje več kot manj rolic, saj se hitro pripeti kakšna napaka ali pa je rola poškodovana. Pred nanosom rolo tudi skrbno preglejte za napake ali odstopanja in jih po potrebi reklamirajte. Če boste stare obloge zamenjali z novimi, si ne dovolite biti površni pri odstranjevanju, če pa jih lepite na neravne površine, pa si pomagajte z izravnalno z maso in lopatico. Če se boste že same predpriprave lotili natančno in kakovostno, bo tudi med samo izdelavo manj težav, končni izdelek pa bo veliko bolj prijeten na pogled.

polaganje tapet1.1

Kaj potrebujete?

Polaganje tapet ni težko, vendar pa tudi ni delo za površne in hitre ljudi. Že sama priprava površine zahteva čas, natančnost in skrbnost, pri samem nanašanju pa tudi lahko gre tudi kaj navzkriž. Odveč ne bo tudi dodaten par rok, ki vam lahko prihrani živce in olajša celoten postopek nanašanja. Za polaganje tapet poleg le-teh, časa in volje potrebujete:

  • lepilo,
  • čopič za nanašanje lepila,
  • miza oz. večja površina za odlaganje,
  • pisalo,
  • vodno tehtnico ali križni laser,
  • olfa nož,
  • ščetko za iztiskanje zraka.

Če se opravila lotevate sami, predlagamo, da preberete kak priročnik ali pogledate kakšna video navodila. Ko boste enkrat že imeli rolo na podlagi, zna biti prepozno za iskanje informacij ali popravljanje napak.

polaganje tapet1

Kako poteka polaganje stenskih tapet?

Podlaga mora biti suha, čista in ravna. Ko ste pripravili podlago, narežite trakove na poljubno širino, kateri svetujemo, da dodate še 10 cm za lažje obrezovanje na podlagi. Po navodilih zmešajte lepilo in počakajte, da prične delovati. Trakove položite s hrbtno stranjo na mizo in jih enakomerno, po vsej površini in na debelo namažite z lepilom, še posebej bodite pozorni na robove. Trak pazljivo pritisnite ob podlago, pri čemer si pomagajte z merilnimi instrumenti ter jo s ščetko pogladite od sredine navzven. Postopek ponovite še s preostalimi trakovi. Trakove zlagajte enega ob drugem stikoma, tako da so ti čim manj vidni. Pri tapetah z vzorcem bodite pozorni na oznako na hrbtni strani, ki označuje ujemanje.

polaganje tapet2

Kaj pa vzdrževanje?

Po končanem lepljenju jih na stikih obrišite z vlažno krpo in pustite, da se posušijo pri sobni temperaturi nekje med 16 do 20°C. Nikar jih ne sušite na prepihu ali z grelnimi napravami, saj lahko pride do odpiranja stikov. Vzdrževanje je odvisno od materiala, iz katere so obloge izdelane. Tekstilne so nekoliko zahtevnejše za čiščenje, medtem ko papirnate enostavno obrišete s krpo. Drugega vzdrževanja ne potrebujejo.

Kakšen je strošek?

V kolikor se boste dela lotili sami, je strošek občutno nižji kot če boste najeli mojstra. Povprečna cena za polaganje tapet s predpripravo podlage se giblje med 7 in 16 EUR, brez predpriprave pa 5 do 11 EUR. Poleg dela morate všteti še ceno oblog, ki so odvisne od materiala in kakovosti, pa tudi ceno lepila in morebitnih pripomočkov. V primerjavi s klasičnimi belimi oblogami je strošek definitivno večji, vendar pa je boljša tudi estetska vrednost samega prostora.