Kako poskrbeti za zdravje prsi?

Čeprav na prsi pogosto gledamo zgolj z estetskega vidika, saj pomembno vplivajo na naš izgled, ne smemo zanemariti tudi njihovega zdravja. Da bi preprečili različne negativne vplive nanje, moramo redno izvajati  preventivne ukrepe ter negovalne postopke, da bomo čim dlje ohranjali njihovo zdravje ter lepoto. To vključuje tako razne vaje za njihovo krepitev, zdravo prehrano, izogibanje stresu in preparate, kot je krema za sončenje ali hranilna maska za dekolte, kot tudi redno samopregledovanje in ultrazvok dojk (podrobnejše informacije so na voljo na tem naslovu: https://ultralab.si/ultrazvok-pregledi/ultrazvok-dojk) ter drugo. Kako celovito pristopiti k temu, si oglejmo podrobneje v nadaljevanju.

krema za sončenje

Zaščita pred soncem in ustrezna krema za sončenje

Krema za sončenje ni pomembna le za zaščito kože pred sončnimi opeklinami in prezgodnjim staranjem, temveč tudi za  zaščito pred kožnim rakom, ki se lahko pojavi na prsnem predelu. Če je krema za sončenje naš stalni spremljevalec med izpostavljanjem soncu v poletnih mesecih, bomo naredili že prvi pomemben korak na poti k ohranjanju zdravja. Kakšna krema za sončenje bo najboljša za nas, preverimo pri ponudnikih, kot je Missha, in drugod. Ne pozabimo pa tudi na hladilne gele z aloe vero ali maske, ki bodo nahranile kožo na dekolteju, saj se na njem znaki staranja prično pojavljati najprej. Sama krema za sončenje sicer ni dovolj, če se pretirano ter ob nepravih časih izpostavljamo soncu, zato upoštevajmo tudi najnovejše smernice glede gibanja na prostem v vročih dneh.

krema za sončenje

Samopregledovanje ter diagnostične metode

Med najpomembnejše korake spada tudi samopregledovanje, s katerim lahko odkrijemo bolezni v zgodnji fazi. S samopregledovanjem je priporočljivo pričeti že v mladosti, da znamo dobro ločiti zdravo tkivo in morebitne spremembe, ki se lahko pojavijo. Pregledujmo se približno dober teden po pričetku menstruacije in nato še na dodaten poljuben dan v mesecu. Postopek je najbolje izvajati z nežnimi krožnimi gibi in pod različnimi koti pred ogledalom ali pod prho, ko imamo namiljeno kožo, z rokami, sklenjenimi za glavo, ali s sklonjenim telesom naprej, v leže itd. Pomagamo si lahko tudi s posebno rokavico, ki povečuje otipljivost in s katero lahko zaznamo zelo drobne spremembe, ki jih s prsti sicer ne bi. Kakršnekoli zatrdline, ki jih otipamo, ali spremembe v strukturi in obliki ter nenavadne izcedke iz bradavic moramo takoj preveriti pri strokovnjaku.

Posvet z zdravnikom in različne diagnostične metode, kot je ultrazvok dojk, nam lahko nato potrdijo ali ovržejo različne sume. Ultrazvok dojk je izjemno varna preiskava, saj pri pregledu ne prihaja do sevanja, kot pri rentgenskih napravah, seveda pa ultrazvok dojk ne more povsem nadomestiti na primer mamografije, jo pa lahko uspešno dopolnjuje. Ultrazvok dojk je primeren za ženske:

  • pred 40. letom kot samostojna preiskava
  • in po 45. letu kot dopolnilni pregled poleg mamografije.

Za ultrazvok dojk ne potrebujemo posebnih priprav in je povsem neboleč ter primeren tudi za nosečnice. Ultrazvok dojk je tudi opravljen hitro, saj v manj kot 30 minutah zdravnik lahko pridobi ustrezno sliko oziroma diagnozo.

Zdrav življenjski slog in skrb za dobro počutje

Zdrav način življenja, poleg doslej naštetih ukrepov, igra ključno vlogo pri preprečevanju bolezni prsi. To vključuje uravnoteženo prehrano, bogato z antioksidanti, omega-3 maščobami, vitaminom D in vlakninami, redno telesno aktivnost, ohranjanje zdrave telesne teže, omejevanje uživanja alkohola in nekajenje. Raziskave kažejo, da imajo ženske, ki se držijo tovrstnega zdravega življenjskega sloga, manjše tveganje za razvoj prsnega raka. Najboljša živila za preventivo so na primer:

  • brokoli,
  • cvetača,
  • ohrovt,
  • zelje,
  • por,
  • lanena semena,
  • kurkuma,
  • korenje,
  • sladki krompir,
  • orehi,
  • grozdje,
  • leča,
  • gobe,
  • fermentirani produkti, kot so kefir, kombuča, jogurt, skyr, kimči,
  • zeleni čaj in drugo.

Procesirana in ocvrta hrana, sladkor ter alkohol naj bodo na našem jedilniku čim manjkrat, saj poškodujejo celice in povečujejo ravni estrogena, na katerega so občutljive nekatere vrste raka v prsih. Alkohol, denimo, moti metabolizem estrogena, saj isti encim, ki ga razgrajuje, presnavlja tudi slednjega, zato s prekomernim pitjem otežujemo telesu odstranjevanje njegovih presežkov, to pa vodi v bolezenska stanja (občasen kozarec kakovostnega vina ob jedi ima sicer lahko pozitiven učinek, saj vino vsebuje resveratrol, ki prispeva k zdravim celicam). Ne zanemarimo pa tudi našega počutja, saj stres negativno vpliva na hormonsko ravnovesje in imunski sistem ter posledično na naše prsi. S stresom se soočimo na ustrezen način, s tehnikami sproščanja, meditacijo ali s pogovorom s terapevtom.

kreme za sončenje

Kemične sestavine v kozmetiki

Nenazadnje je treba omeniti tudi kemikalije, kot so paraben, etilen oksid, aluminijeve soli, ftalati ali bisfenol A in drugi, ki se nahajajo v vsakdanjih kozmetičnih proizvodih in ki po nekaterih raziskavah dolgoročno na nas delujejo negativno. Tako vselej preverimo sestavine pri produktih, tudi pri tistih, ki jih uporabljamo občasno, kot je omenjena krema za sončenje (sestava je mnogokrat že navedena pri produktih v spletnih trgovinah, kot je na primer Missha) in pri drugih. Posezimo po ekološki in naravni kozmetiki, ki je varnejša in ne povzroča bioloških sprememb v našem telesu, ter spremljajmo najnovejše raziskave s tega področja, da se izognemo bolezni.