Skorajda v vsakem domu se nahaja televizor in soba, v kateri je nameščen, pogosto predstavlja naše osrednje stičišče. Ponavadi ga postavimo na omarico, v primerih, ko nimamo dovolj prostora oziroma želimo tak prostor nameniti drugim predmetom, pa lahko uporabimo nosilec za TV. Teh poznamo več vrst, zato predhodno preverimo, kakšne karakteristike imajo, da bomo med celotno ponudbo izbrali najbolj kakovosten in ugoden nosilec za TV. Pri ureditvi prostora za televizor moramo misliti tudi na povezovanje vseh žic in drugih naprav. Poleg tega pa nam utegnejo priti prav tudi drugi izdelki, kot je polnilni kabel USB C. Na primer nekateri daljinci ne delujejo več na baterije in jih je potrebno napolniti, zato je tovrsten produkt že pravzaprav nuja, priročen pa je tudi v drugih primerih. Na naslednjem naslovu je možen vpogled v to, kakšen polnilni kabel USB C je možen za nakup: https://www.anker.si/kategorija/anker/kabli/usb-c/
Kaj vse nam lahko nudi nosilec za TV oziroma katere vrste obstajajo?
Če je naše stanovanje majhno, nam bo pomembno, kako uredimo sleherni kotiček. Ker so televizije vse večjih dimenzij, nam tako nosilec za TV lahko zelo olajša nalogo maksimalnega izkoristka prostora. Kot omenjeno, obstaja več vrst, in sicer poznamo glede na pozicijo:
- stenske,
- stropne
- in samostoječe, ki so lahko na koleščkih.
Pri stenskih obstajajo taki, ki so primerni tudi za montažo v kot. Glede na možnosti nastavljanja pa je pri ponudnikih na voljo:
- fiksni,
- nastavljivi oziroma nagibni in
- konzolni oziroma izvlečni.
Kot nam povedo njihova poimenovanja, je fiksni smiseln tedaj, ko televizorja ne bomo premikali ali nagibali, temveč bo ves čas v isti poziciji. Z nastavljivim bomo, ravno nasprotno, televizijo lahko poljubno nagibali, kar je prikladno, ko se nam na primer blešči zaradi naravne svetlobe in se s premikanjem ekrana izognemo tovrstnemu bleščanju. Določamo lahko vertikalni ali horizontalni nagib ter vrtljivost. Najbolj napredni pa bo konzolni, ki poleg nagibanja omogoča tudi premikanje stran od stene. V vsakem primeru bomo z njimi lahko televizijo postavili tako, da nam nihče ne bo mogel motiti pogleda oziroma bomo nemoteno spremljali vsebine. Pri ponudniku poizvejmo tudi to, ali so združljivi z ukrivljenim zaslonom, v kolikor imamo takega.
Upoštevanje nosilnosti ter dimenzij
Kadar želimo namestiti nosilec za TV, moramo pred nakupom preveriti tudi
- nosilnost in
- kakšne dimenzije ekrana lahko namestimo nanj.
Nosilnost lahko znaša vse do 150 kg, vselej pa je pomembna tudi ustrezna velikost. Zelo veliki ekrani bodo morda preveč obremenjujoči za nosilec za TV, manjši ekrani pa bodo morda delovali neproporcionalno. Sami lahko preverimo, koliko znaša oznaka standarda VESA, to je standard pritrditve, ki določa, kakšni naj bodo razmiki med odprtinami za vijake. Razmiki so podani v milimetrih. Ta podatek se nahaja na hrbtni strani ekrana, natančneje pa pomeni naslednje:
- Kadar so vodoravne in navpične odprtine na enaki razdalji, bo podana ena velikost, npr. VESA 100.
- Kadar pa gre za različne razdalje, bosta podani dve velikosti, pri čemer prva predstavlja širino, npr. VESA 200 x 200 ali 600 x 400 in tako dalje.
V kolikor sami nismo prepričani, kaj izbrati, naj nam pri izboru pomaga strokovnjak.
Kako namestiti in uporabljati nosilec za TV?
Nameščanja se načeloma lahko lotimo kar sami, vendar pa moramo dobro poznati lastnosti sten in varnostne ukrepe, zato upoštevajmo vsa navodila proizvajalca. Najprej preverimo, če so priloženi vsi ključni deli in če niso poškodovani. V kolikor je kateri izmed elementov poškodovan, ga ne smemo uporabiti. Če imamo tanke gips stene, nanje ne pritrjujmo izdelka. Pred priključitvijo izdelka na električno omrežje naj bo le-ta 12 ur v suhem prostoru. Ne sme biti izpostavljen tresenju ter tekočinam, od izvora toplote pa mora biti primerno oddaljen. Z izdelka ne odstranjujmo originalnih nalepk. V kolikor ugotovimo motnje, bodisi v omrežni napetosti ali ob nevihtah, pa ga nujno izklopimo.
Koliko stane kakovosten in ugoden nosilec za TV?
Za najbolj osnovne modele, ki lahko nosijo zaslone s težo do 35 kg, bo cena tudi manj kot 10,00 EUR skupaj z DDV. Kotni, ki prenesejo težo do 60 kg, bodo stali nad 100,00 EUR. Samostoječi pa bodo med najdražjimi, saj lahko presežejo ceno 300,00 EUR. Glede na naš proračun si torej lahko že za nizke zneske priskrbimo dober ter kvaliteten produkt in z njim premišljeno umestimo naš sprejemnik na želeno mesto. Pomanjkljivost bo morda le ta, da bodo najcenejši modeli dovoljevali le nekaj stopenj vertikalnih premikov.
Kako nam uporabo dodatno lahko olajša polnilni kabel USB C?
Kot omenjeno na začetku, bo polnilni kabel USB C lahko naš pomočnik pri polnjenju daljinca, ki ne deluje na baterije. Polnilni kabel USB C podpira moč polnjenja do 100 W in je združljiv s telefoni, prenosniki, tablicami ter drugimi napravami. Omogoča hitrejše in varnejše polnjenje, tako pa bomo imeli lahko vse medijske vsebine hitro na dosegu roke. Polnilni kabel USB C je možno kupiti za znesek med 15,00 in 20,00 EUR, ki se nam z njegovo dolgo življenjsko dobo zelo hitro povrne.