Pravilno postopanje pri zapuščini

davek na dediščino2

Ko se soočamo z izgubo bližnje osebe, se lahko znajdemo tudi v situaciji, ko moramo razmišljati o tem, kaj bo z zapuščino pokojnika. Pri tem je dobro vedeti, na primer, kakšen bo davek na dediščino, če bomo njeni prejemniki. V nekaterih primerih se lahko kot dediči tudi odločimo, da bo odpoved dedovanju najboljša rešitev za nas, vendar moramo biti pri tem izjemno previdni, saj si kasneje ne moremo več premisliti, čeprav obstaja tudi nekaj izjem, ko je to možno. Nekaj informacij o tem, kako se pravilno odločiti, preverimo med drugim lahko na tem naslovu: https://www.op-petek.si/podrocja-dela/odpoved-dedovanju/

V nadaljevanju si podrobneje poglejmo, kakšna je davčna obravnava zapuščine ter kaj pomeni odpoved dedovanju in kako se jo izvede.

davek na dediščino1

Kdaj plačamo davek na dediščino?

Davek na dediščino opredeljuje zakonodaja, in sicer se v splošnem nanaša na celotno premoženje, ki smo ga prejeli. Pod premoženje spadajo:

  • vse nepremičnine,
  • premičnine (to vključuje tudi vrednostne papirje in denar),
  • premoženjske ter druge stvarne pravice.

odpoved dedovnju.1

Davek na dediščino moramo plačati v drugem in tretjem dednem redu, pri čemer:

  • v drugega spadajo starši, bratje, sestre ter njihovi potomci,
  • v tretjega pa stari starši.

Višino za ta dva reda določa lestvica, opredeljena v 8. členu zakona, v kolikor nismo bili v sorodstvenem razmerju s pokojnikom, pa bomo plačali fiksni davek na dediščino. V prvi red spadajo zakonci, otroci ali posvojenci, vnuki, zeti in snahe ter pastorki, ki so oproščeni plačila. Oprostitev velja tudi npr. pri nasledstvu kmetijskih zemljišč med kmeti (sem spadajo tudi gozdna zemljišča) oziroma pri zaščitenih kmetijah ali pri premičninah v vrednosti do 5.000,00 evrov ter še v nekaterih drugih situacijah. Plačilo moramo izvesti v 30 dneh od vročitve odločbe, v primeru zamude pa bomo morali plačati še zamudne obresti po 0,0247 odstotni dnevni obrestni meri.

odpoved dedovnju

Kolikšen je davek na dediščino?

Zakon, kot navedeno, določa lestvico, po kateri lahko preverimo, koliko nam ga bo odmerjenega za vrednosti vse od manj kot 10.000,00 in nad 400.000,00 evrov dalje:

  • Za drugi red se prične pri 500,00 evrih, pri čemer bo pribitek med 5 in 14 %,
  • za tretjega pa pri 800,00 evrih in s pribitkom med 8 in 17 %.
  • Za nesorodstvena razmerja bo fiksni znesek znašal od 1.200,00 EUR dalje, poleg tega pa so zraven še pribitki med 12 in 39 %.

Seveda pri tem obstaja tudi nekaj posebnosti. Če, denimo, prejmemo le premičnine, ki so vredne manj kot 5.000,00 EUR, to ne bo predmet obavčitve. V kolikor pa presegajo ta znesek, se teh 5.000,00 EUR, ki je mejna vrednost, odbije in plačamo obdavčeni preostanek oziroma razliko. V splošnem upoštevajmo, da bolj kot smo (sorodstveno) oddaljeni od zapustnika in večja kot je vrednost premoženja, temu ustrezno narašča tudi davek na dediščino.

davek na dediščino4

Kaj pomeni odpoved dedovanju in kdaj je smiselna?

Odpoved dedovanju je izjava naše volje, da nočemo biti dedič, smiselna pa je v primerih, ko želimo bodisi prepustiti premoženje drugemu dediču ali ko se želimo izogniti temu, da bi podedovali tudi dolgove, ter drugo. Lahko gre torej bodisi za moralne, finančne ali druge osebne razloge. Pri tem ločimo:

  • že uvedeno
  • in neuvedeno nasledstvo,

in sicer v prvem primeru to pomeni po smrti zapustnika, pri čemer na sodišču podamo izjavo za odpoved dedovanju do konca zapuščinske obravnave, v drugem primeru pa to pomeni še pred njegovo smrtjo in moramo skleniti notarski sporazum za odpoved dedovanju.

Na kaj moramo biti pozorni, ko gre za odpoved dedovanju?

V prvi vrsti moramo vedeti, da izjave ne moremo preklicati, ko smo jo enkrat podali. To bi lahko storili le v primeru, da dokažemo, da je bila izjava izsiljena oziroma povzročena z grožnjo, zvijačo ali celo s silo ali da smo bili v zmoti. Nadalje moramo upoštevati, da naša izjava zadeva tudi naše potomce, ki tako ne bodo deležni zapuščine, razen če izrecno izjavimo, da se vsemu odrekamo zgolj v svojem imenu. Tedaj so lahko prejemniki in v kolikor so mladoletni, ne bo potrebna odobritev s strani pristojnega centra za socialno delo. Pomembno je torej, da pravočasno pridobimo vse ključne informacije in se posvetujemo s pravnim strokovnjakom ali notarjem, če se odločimo za odpoved dedovanju, da si zagotovimo skladnost s pravili in postopki ter da se ne znajdemo v dvoumnih situacijah.

odpoved dedovnju.2

S pravno pomočjo do najugodnejše rešitve za nas

Ne glede na to, kakšna vprašanja in dileme imamo v zvezi z opisano tematiko, je bistvenega pomena, da se ustrezno pripravimo in upoštevamo vse postopke in formalnosti. Vedno pretehtajmo vse možne posledice, preden sprejmemo konkretne odločitve. Nepremišljene odločitve ali neupoštevanje zakonskih zahtev lahko privedejo do zapletov, pravnih težav ali nepričakovanih finančnih obremenitev. Strokovnjaki s področja prava ali davčni svetovalci nam lahko pomagajo pri razumevanju vseh vidikov in svetujejo glede najboljših možnosti glede na naše osebne okoliščine. S pravilno pripravo in natančnostjo si lahko zagotovimo, da bo zapuščinska razprava potekala čim bolj gladko in da bodo pravice ter interesi vseh vpletenih strani enakovredno zaščiteni.