Urejena prebava je ključna za naše zdravje, toda ker dandanes v hitrem tempu pri našem urniku pogosto nismo dosledni glede obrokov, ki so za nameček še nekakovostni, se nam hitro nakopičijo problemi z njo. Ker ima na težave z želodcem prehrana poglaviten vpliv, moramo najprej preveriti, katera nam povzroča neprijetnosti in jo temu ustrezno izločiti, ter hkrati poskrbeti za konsistentnost. Poleg tega pa moramo raziskati še druge dejavnike, ki slabšajo stanje. Naš celoten življenjski slog namreč izdatno prispeva k poglabljanju zapletov, zato ne zanemarimo opozorilnih znakov ter pravočasno vpeljimo spremembe.
Kakšne težave z želodcem lahko nastanejo?
Vsakdo od nas se je že soočil z njimi in prav tako ima vsak svoje rešitve, kako se z njimi spopada. Največkrat se soočimo z naslednjimi tegobami:
- slabost,
- zgaga,
- napenjanje,
- gastritis,
- krči,
- različne bolečine, ki so lahko blage ali hujše,
- razjede ali ulkusi,
- spahovanje,
- bruhanje in drugo.
Če se nam dogajajo zgolj poredko in simptomi niso pretirani, verjetno ni razlogov za skrb in je dovolj, da se poslužimo različnih preparatov brez recepta iz lekarne. Mednje spadajo različne kapljice in čaji, kapsule in žvečljive tablete ter praški, iz katerih si naredimo napitek. Pri tem so nadvse koristna razna zelišča in pripravki iz njih, kot npr. kamilica, poprova meta, melisa, kumina, tavžentroža in druga. Za razne kemične preparate pa se moramo predhodno posvetovati z zdravnikom in farmacevtom, zlasti če imamo dodatno še bolezen ledvic, če smo preobčutljivi na določene sestavine, če jemljemo zdravila, na delovanje katerih bi lahko vplivali, ali če smo noseči oziroma dojimo ter v drugih primerih.
Kdaj moramo obiskati zdravnika?
Praviloma bi morale blažje tegobe na opisani način hitro izzveneti. V kolikor pa se z njimi spopadamo več kot en teden ali če imamo hude ali tope bolečine, otekel trebuh, krvavo ali črno blato, nenavadno hujšamo ali bruhamo kri itd., nujno preverimo pri zdravniku, kaj je pravi vzrok. Dolgoročno tvegamo tudi razvoj raka, če ne ukrepamo, zato prisluhnimo svojemu telesu.
Ali na težave z želodcem prehrana vpliva najbolj?
Če je naš jedilnik neurejen, torej če jemo vsakič ob različnih urah in v različnih količinah, pri katerih so zlasti problematične preobilne porcije, delamo že prvo napako. Kar se tiče samih živil, pa so za nas škodljivi:
- procesirane jedi,
- umetna sladila,
- gazirane pijače,
- cvrtje,
- alkohol,
- pekoče jedi,
- premalo vlaknin,
- pitje kave na prazen želodec itd.
Z izogibanjem naštetim razvadam ter z vzdrževanjem ustrezne telesne teže bomo precej bolj prijazni do svojega celotnega prebavnega trakta. Vsekakor pa napačna živila niso edini vzrok za težave z želodcem. Poleg naštetega izjemno obremenitev predstavlja tudi stres. Zagotovo vsakdo pozna povezavo med stresom in čiri oziroma razjedami. Ob stresu se namreč sproža kislina, ki jih povzroča. Tako moramo vpeljati sprostitvene tehnike, s katerimi bomo lažje obvladovali izzive in tako vzdrževali prebavo v ravnovesju.
Nadalje se lahko v ozadju skriva tudi okužba z bakterijami, kot je Helicobacter pylori, ki povzroča razjede in lahko prispeva k nastanku raka. Če sumimo, da smo okuženi z njo, bomo morali narediti teste, da se potrdi okužba in določi ustrezno zdravljenje. Toda čeprav je veliko ljudi okuženih z njo, večina nima težav in v tem primeru testi niso potrebni.
Nenazadnje pa krivca lahko iščemo še v kajenju. Kajenje namreč ne škoduje zgolj pljučem, temveč na mnogo načinov vpliva tudi na druge organe. V našem primeru, denimo, je lahko povzročitelj zgage, saj slabi zapiralko na koncu požiralnika. Njena funkcija je zadrževanje kisline, ki tako ob oslabitvi lažje prehaja vanj. Obenem kajenje ovira pretok žolčnih soli, s čimer postane kislina bolj kisla, kar dodatno poškoduje požiralnik. Prevetrimo torej naše navade in vpeljimo bolj zdrave vzorce, ki bodo zaščitili naše glavne organe ter zdravje nasploh.